فروردین, 1401 بدون نظر آموزش, سلامت بدن, سلامت روان

پذیرش و معنویت:( مواردی که در این مبحث یاد می گیرین)

 • اهمیت پذیرش و معنویت
 • چطوری میشه نیروی عشق رو فعال کرد
 • چگونه خودمون رو با دعا کوک کنیم
 • بخشایش
 • قوانین معنوی
 • تمرینات پذیرش

نکاتی که باید توجه کنین:

 • حتما از مطالب نت برداری کنین و نکات مهم را بنویسید برای مرور بعدی.
 • مرور مطالب به منظور درونی شدن و تغییر در سطح باورها بسیار اهمیت دارد.
 • انجام تمرینات گفته شده در روند رشد و تغییرتان نقش بسزایی دارد.

پذیرش:

پذیرش یعنی عدم اعتراض و سرزنش به وقایع سخت زندگی.

به آسونا که اعتراض نمی کنیم. یعنی اگر زندگی سخت شد (چون همیشه آسون نیست و آدمها را در شرایط سخت میشه محک زد) چقدر با پذیرش و بدون اعتراض به سمت حلش می ریم.

نقطه مقابل پذیرش، مقاومته و همه اینها فرآیندهای ذهنی هستند. پذیرش یعنی احترام، یعنی این اتفاقی که به وجود آمده خیلی دردناکه ولی قطعاً و حتماً برای رشد من لازم بوده، من باید با این مسئله روبرو می‌شدم.

اگه من با این گفتگو، خودم رو به آرامش و تعادل برسونم، چون توسط اون رویداده متلاطم نیستم و تو آرامشم و از لحاظ هیجانی، مغز متفکرم راحت تر راه حل پیدا می کنه که در مقابل آن رویدادها چه اعمالی انجام بده و چه حرفهایی بزنه.

ما می‌خواهیم اقتدار رو در رو خودمون بالا ببریم با قوانین معنوی و این یعنی پذیرش.

اقتدار درونی است ولی قدرت بیرونی است. قدرت مثل پول، ماشین، مدرک تحصیلی و… که فرد میخواد با این ها دیگران رو تحت تاثیر قرار بده.

در قوانین معنوی دوتا احساس خیلی کمک می کنند تا اقتدار را بالا ببرند:

1- عشق           2- اعتماد

عشق نقطه مقابل ترسه، چون ترس نیروی دافعه ایجاد میکنه و عشق نیروی جاذبه ایجاد میکند. تو عشق نزدیکی و یکی شدن وجود داره و وقتی به هم می رسید دوتا نیستید، میشید یک بزرگتر (بزرگی وجود داره).

در ترس دوری وجود داره، تنها میشید، آسیب پذیر می شید، ضعف در شما زیاد میشه و آسیب پذیری زیاد میشود.

چطوری میشه نیروی عشق رو فعال کرد:

 • اول از همه به هر چیزی در لحظه ای حال توجه کنین و عادت کنین که توجه مثبتتون رو بیشتر کنین.
 • یعنی با هر کسی که روبرو میشید ببینید چه شباهت هایی با او دارید. توجه به شباهت ها باعث یک حس نزدیکی میشه.
 • اگر می‌خواهید اقتدار رو در خودتون بالا ببرید باید عشق در شما زیاد بشه (توجه مثبت به هر کس هر شئ و هر موجود دیگه).

در اقتدار با خودمون میگیم حتماً این جریان لازم بوده، حتما من به این تجربه نیاز داشتم (به جای جنگ کردن و…)، و انرژیشون رو صرف جنگ و اعتراض به وقایع زندگی نمی کنن، چون فکر میکنن که انرژی شون رو برای رسیدن به خواسته هاشون لازم دارن.

قدرت بیرونی اگر همراه با اقتدار درونی و همراه با قوانین معنوی باشه، خوبه و اشکالی نداره، وگرنه باعث عصبانیت بیشتر میشه، چون بیشتر توقع دارند که بهشون احترام بزارن و….

این افراد پر از ترس و اضطرابن که مبادا به خاطر عادی بودنشون پذیرفته نشوند.

ما می‌خواهیم به سمت شخصیت سالم و با اقتدار بریم که کنترل نکنیم، چون کنترل گرها کنترل میشوند،( نه کنترل کنیم و نه کنترل شویم ).

چگونه خودمون رو با دعا کوک کنیم:

چگونه با دعای صبحگاهی خودمان را تنظیم کنیم:

 • اولین مورد عفو و بخشایش است:

ذهن ما به شدت در معرض آلودگی قرار دارد، خیلی بیشتر از جسممون. بنابراین ما هر روز صبح به شست و شو نیاز داریم.

عفو و بخشایش این نیاز ما رو برطرف میکنه. ما هر روز صبح نیاز داریم که خودمون و اطرافیانمان رو ببخشیم به خاطر خطا هامون و به خاطر خطا هاشون.

پس اگر به خاطر حرفی که زدین یا کاری که کردین یا رفتاری که داشتین، پشیمون هستین و دلخورین:

1- به خدا بگین

2- از او طلب بخشایش کنید

3- بخشایش او را بپذیرید( از همه مهمتره).

بخشایش خدا را بپذیرید:

احساس گناه و عذاب وجدان خودش مانع اجابت دعاست. آدمی که احساس گناه داره همش منتظره که مجازات بشه، در نتیجه مجازات رو جذب میکنه. هی نگین خدایا منو ببخش این چه کاری بود کردم و…

اگرهزار بارهم بگین فرقی نداره، خدا میبخشه و مهربانه، مهم اینه که شما بپذیرید وگرنه پیشرفت نمی کنید. چون احساس گناه یعنی من کار بدی کردم که شایسته‌ی مجازاته، در نتیجه احساس گناه مجازات و درد رو می آفرینه، به خاطر همینه که ما تصادف را جذب می‌کنیم یا بیماری یا درد و …

ما خودمون سناریوی زندگیمون رو می آفرینیم. بخشایش خدا را بپذیریم.  و اگر دیگران با شما کاری کردند و شما رنجیدید، آنها را ببخشید، بپذیرید که ما انسان هستیم و انسان خطاکاره، بپذیرید که ما و دیگران در هر لحظه داریم بهترین کاری که از عُهدمون برمیاد رو انجام میدیم.

ما آلوده به جهلیم:

اگر یه شخصی به من دروغ گفت یا رفتار بدی داشت، معنیش اینه که اون فرد در اون لحظه همون رو بلده، اگر بلد بود و میدونست که با دروغ گفتن اول به خودش آسیب میزنه، مطمئن باش که نمی گفت، مطمئن باش نمیدونه.

ما آلوده به جهلیم، در نتیجه آسیب می بینیم و آسیب می‌زنیم. ببخشید، عفو و بخشش کنید.

وقتی می‌بخشید در مقام خداوند قرار می‌گیرید و آگاهی شما بالا میره.

پرونده ی باز ذهنتون رو ببندید:

پرونده هایی که باز هستند رو دونه دونه ببندیم. مثلا میگین من این آدم رو بخشیدم ولی تا عمر دارم یادم نمیره، پس تو نبخشیدی و پرونده بازه و این مانع از اجابت دعا میشه.

چون وقتی نمی بخشیم، نمی‌گیریم و دریافت کننده نیستیم. پرونده وقتی بازه گیرنده‌های ما بسته است چون ما کینه داریم، بغض داریم ما با ارتعاشاتمون جذب میکنیم.

فرکانس ارتعاشات:

وقتی ارتعاشات مون منفیه درنتیجه موهبت با ارتعاش منفی ما هم فرکانس نیست. ارتعاش رو که درست کنیم موهبت همینجاست. وقتی عشق نمی ورزیم، موهبت هست، ولی ما اونجا نیستیم که دریافت کنیم وقتی که عشق می ورزیم (نفرت نمی ورزیم) در جای درست قرار گرفتیم (با عفو و بخشش )، دریافت موهبت هم می‌کنیم.

دعا: خدایا به من کمک کن تا دوباره شروع کنم. خدایا به هر شخص و هر موقعیتی که امروز با او روبرو می شوم خیر و برکت ببخش.

طلب عشق و برکت:

هر روز برای همه افراد و موقعیت‌هایی که قرار است آن روز با آنها روبه‌رو شوی عشق و برکت بطلبید. مثلاً صبح توی دعا بگید( وقتی قراره با معلمهای دخترتون ملاقات کنید)،خدایا خانوم فلانی رو به حضورت میارم و براش عشق و برکت می طلبم.

اون معلمی که تلخه و اخلاق اون بدتره بیشتر نیاز به دعای من داره، بعد یادم میاد که مدیر و ناظم و سرایدار رو هم می بینم، در نتیجه برای اونها هم عشق و برکت را میطلبم برای همه هم کلاسی های بچه عشق و برکت رو میطلبم.

برای خانواده هاشون، برای کل مدرسه، یعنی یک ملاقات با یک یا دو نفر باعث میشه که من برای کل مجموعه دعا کنم.

من با این انرژی اول تغذیه میشم مثل یک چشمه که اول خودش خیس میخوره( با عشق و انرژی که برای آنها می طلبم اول خودم تغذیه می شم). برای همه موقعیت ها دعا کنید مثلاً من یک گفتگویی با رئیسم دارم، توی دعا میگم خدایا کمکمون کن که این گفتگو که امروز با رئیسم دارم، با تفاهم و درک و همدلی بره جلو و برای هر دوی ما و برای کل اون مجموعه خیر و برکت داشته باشه.

هیچ وقت فقط برای خودتون دعا نکنید، حتی اگر دارید میرید دادگستری و حق هم کاملاً با شماست، نگید که خدایا فقط من پیروز بشم، بگید خدایا اون چیزی رو می طلبم که برای همه ما خیر و برکت داشته باشه.

بعضی وقتا زندان رفتن او، براش خیر و برکت داره، چیز بدی وجود نداره پس همیشه برای خودتون و همه اونهایی که توی اون مجموعه هستند خیر و برکت را طلب کنید.

برای خودتون و همکلاسی هاتون، همکاراتون و… دعا کنید که رشد کنید، اینجوری انرژی ای که ایجاد میشه بسیار شما را بالا می کشه. هر چیزی در این جهان شایستگی رسیدگی و نظارت خداوند را دارد زیرا خداوند به همه چیز به صورت مجموعه ای واحد عشق می ورزد( یعنی در حضور خداوند هیچ دعایی اینقدر بزرگ و انقدر کوچک نیست که نتونیم اون رو بگیریم).

دعا: خدایا من فقط اون چیزی رو می خوام که تو برای من بخوای ( اگر کسی بتونه این جمله را از صمیم قلب بخواد، هر آرزویی یا خواسته ی نادرستی از ذهنش حذف میشه) و اگر تو برای من نخوای، اصلاً یک لحظه هم بهش فکر نمی‌کنم.

چون ما کل فضا را نمی‌بینیم و خداست که میبینه و ما فقط یک ذره اش رو میبینی.

دعا: خدایا امروز می خوام تو رو در اولویت قرار بدم می خوام با همه بندهای تو که بر سر راهم قرار می‌گیرند رئوف و مهربان باشم یعنی علی رغم تفاوت هاشون با من اونها رو سرزنش نکنم، قضاوت نکنم ، فقط درکشون کنم.

قوانین معنوی:

دعای هر روز صبح: ما نیاز داریم هر روز صبح با خودمون عهد ببندیم که اون روز قضاوت نمی‌کنیم، سرزنش نمی کنیم، کسی رو تحقیر نمی‌کنیم، منع نمی کنیم، نه در کلاممون و نه در رفتارمون. نیاز داریم این رو به خودمون بگیم تا یادآوری کنیم، چون یادمون میره به راحتی.

تازه جالبه وقتی که هر روز این رو میگید تازه متوجه میشید که چه خبره توی ذهنتون و چقدر گفتگوهای ذهنی در شما رواج داره و یکسره دارین قضاوت می‌کنن و سرزنش می کنین. چون تازه هوشیار میشین، ما هوشیار نیستیم.

متوجه میشین خیلی سخت می گیرین به آدم‌ها به خاطر تفاوتهایی که بینتون وجود داره. با دیگران در درون و ذهنتون  نجنگید.

دیگران رو کنترل نکنید که نباید اینجوری باشه و این کار رو کنه.

وقتی هوشیار میشیم کم کم می تونیم خودمون رو مدیریت کنیم و گفتگوهای منفی رو کاهش بدیم.

دعا: خدایا امروز می خوام دست در دست تو زندگی کنم.

هر بار که کسی رو قضاوت میکنیم، انگار دست ما از دست خدا جدا میشه. دست خدا همیشه هست این ما هستیم که هی می گیرمش و هی ولش می کنیم (با هر بار نفرت، سرزنش، تحقیر و قضاوت و …).

قضاوت ارزشی خوب نیست که بگی فلانی خوبه یا بده. قضاوت تحلیلی خوبه، چون در قضاوت تحلیلی، من قضاوت و تحلیل می کنم تا یاد بگیرم. برای نزدیکی به خداوند راهی نیست، جز اینکه مثل خودش باشیم، عشق بورزیم بدون قید و شرط به همه عشق بورزیم.

دعا: خدایا هوشیاری و توجه من را نسبت به حضورت در زندگیم زیاد کن (شاید مهم ترین دعا هم این دعا باشه).

چون او حضور داره ما هوشیار نیستیم و حضور نداریم. این دعا کیفیت زندگی ما رو بالا میبره، مثل اینکه شما احساس می‌کنید که یه دوربین داره شما رو نگاه میکنه، ناخودآگاه مراقب رفتارتون میشید، مراقب افکارتون، احساساتتون، چون هی دارید به خودتون میگید او حضور داره، داره من رو میبینه پس من هم حضور داشته باشم، لبخند بزنم.

تمام داستان و هدف ما از این دعاها اینه که ما هوشیاریمون رو ببریم بالا و در نتیجه رفتارهای درست ایجاد می شه. تا بتونیم آگاهانه زندگی کنیم.

اون موقع خیلی از آرزوهای ما درست میشن، اصلاح میشن و خود به خود آرزوهای بزرگ، درست و با شکوهی به جای آن آرزوهای کوچک قرار می گیرند.

تمام داستان و هدف ما از این دعاها اینه که ما هوشیاریمون رو ببریم بالا و در نتیجه رفتارهای درست ایجاد می شه. تا بتونیم آگاهانه زندگی کنیم.

اون موقع خیلی از آرزوهای ما درست میشن، اصلاح میشن و خود به خود آرزوهای بزرگ، درست و با شکوهی به جای آن آرزوهای کوچک قرار می گیرند.

زمان مناسب برای دعا:

وقتی هیجان زیاده وقت دعا نیست، اون موقع وقت توجه به هیجاناته، پذیرش اینکه حالت بده، پذیرش اینکه الان عصبانی هستم.

در موقع هیجانات شدید اگه بیای دعا کنی یا عبارات تاکیدی و مثبت رو به خودت بگی، داری هیجانتت رو سرکوب می کنی که باعث میشه در بدنت خودش رو به شکل دیگه ای نشون میده(مثل بیماری و…).

وقتی هیجان زیاده وقت دعا نیست، اون موقع وقت توجه به هیجاناته، پذیرش اینکه حالت بده، پذیرش اینکه الان عصبانی هستم.

در موقع هیجانات شدید اگه بیای دعا کنی یا عبارات تاکیدی و مثبت رو به خودت بگی، داری هیجانتت رو سرکوب می کنی که باعث میشه در بدنت خودش رو به شکل دیگه ای نشون میده(مثل بیماری و…).

چگونه دعا کنیم:

اول: در دعا کردن اول برای کسانی دعا کنید که فکر می‌کنید دشمن شما هستند، یا به شما عمدا یا سهوا آسیب زدند. چون اونا به دعای ما برای رشد خودشان بیش از هر کس دیگه ای نیاز دارند. ما برای کسانی که فکر می‌کنیم بیشتر در اشتباه هستند بیشتر دعا می‌کنیم( اونی که دچار خطا شده).

برای کسانی اول دعا کنید که در یک بازدهی از زندگی به ما آسیب زدند، برید تو گذشته ها ببینید کی به شما آسیب زده و ازش دلخورید و آزرده اید، حتی اگر در دنیا نیستند، وقت بگذارید و با دعایی که برای شان می کنید از آسیبی که بهتون زدن فاصله بگیرید.

برای کسانی اول دعا کنید که در یک بازدهی از زندگی به ما آسیب زدند، برید تو گذشته ها ببینید کی به شما آسیب زده و ازش دلخورید و آزرده اید، حتی اگر در دنیا نیستند، وقت بگذارید و با دعایی که برای شان می کنید از آسیبی که بهتون زدن فاصله بگیرید.

دوم: بعد برای دوستاتون و وابستگانتون دعا کنید، براشون طلب محبت و برکت و خیر کنید. با دعا کردن برای این افراد دعا وضعیتشون و زندگیشون رو بهتر میکنه.

سوم: برای کسایی که از ما درخواست التماس دعا داشتند، دعا کنید.

چهارم: برای خودتون درخواست کنید و بخواهید و دعا کنید، کوچک هم نخواید بزرگ بخواهید، واقعا با تمام وجود بگید من  این موارد رو می خوام و استحقاقش رو هم دارم.

انعکاس رفتارت رو میبینی:

ممکنه با همکارات، افراد غریبه، دانش‌آموزات، مریض هات و… رفتار خوبی نداشته باشی، ولی رو تو که برمیگردونی با افراد درجه یک زندگی مثل همسر، خانواده و فرزند، خانواده همسر و … رفتار خوبی داشته باشی، ولی اونها رفتار خوبی که باهاشون داری رو باهات ندارن(حتی یکی از آنها)، علت آن این است که ما انعکاس رفتارمون رو می‌بینیم، شاید از همون کسی که این کارو باهاش کردیم نبینیم ولی حتماً از یه جای دیگه این رفتار را می‌بینیم.

وقتی کسی با ما رفتار بدی می کند باید با خودمون بررسی کنیم که کجا و با کی این رفتار را داشتیم. شاید اون فرد به خاطر ضعفیف بودنش جواب ما رو نده ولی این ماموریت به وسیله یکی دیگه انجام میشه و رفتارمون به ما برمیگرده.

اگر از کسی ناراحتین و عصبی هستین ببینین که خودتون چه تغییری باید بکنین، چون این مأموریت را این فرد داره انجام میده که تو تغییر کنی و اگر از این فرد فاصله بگیری، یک فرد دیگری این معموریت را انجام می دهد تا شما تغییر لازم را بکنی، چون اتفاقات همش تقصیر یک فرد نیست اینا انتخابات خودمونه و باید خودمان تغییر کنیم.

اگر با افراد و موقعیت‌های دشوار با عشق و پذیرش برخورد نکنیم درسی که قرار است از این موقعیت بگیریم رو نمی گیریم پس به جای قضاوت، خشم، کینه و …. برای آن فرد و موقعیت عشق و خیر و برکت طلب کنیم و احترام بخواهیم تا دوباره این موقعیت تکرار نشه و درس مربوطه رو ما بگیریم.

بخشش:

همه ما توی این جهان واحد هستیم و وقتی چیزی را می‌بخشیم باید این را بدونیم که به قسمتی از وجود خودمون می بخشیم، نه به یک فرد غریبه و این رو بدونیم که هر چیزی که می بخشیم بهترشو قراره به دست بیاریم. در مورد بخشش و عفو دیگران این را بدانیم که دیگران را ببخشیم ولی درسش رو هم بگیریم و تصمیم رفتار بعدیمون با خودمونه ولی فرد را ببخشیم. هوشیارانه زندگی کنید و خودتون رو زیر نظر بگیرید (افکارتون، احساستتون، رفتارتون).

تمرینات پذیرش:

تمرین پذیرش: (این تمرین را هر روز تا 6 روز انجام دهید)

چشم‌هایتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید و به تنش موجود در عضلات تان توجه کنید و با هر بازدم آن را رها کنید، وقتی بدنتان کاملاً آرام است تصور کنید که از همه تلاش‌های خود برای تغییر فرد دیگر منصرف شده اید و او را همانطور که هست با تمام ضعف ها و خوبی هایی که دارد می پذیرید.

تمرین اتاق سفید: (این تمرین را هر روز تا 6 روز انجام دهید)

 چند نفس عمیق بکشید، موقعیتی که آشفته و ناراحتتان کرده را به خاطر بیاورید، افکاری که در اوج آشفتگی داشتید و احساسات تون رو به یاد بیارین، اکنون فرض کنید در اتاق سفیدی هستید که اندازه متوسطی داره و دارای دو در است، افکار از در جلویی وارد می‌شوند و در نهایت از در پشتی خارج می‌شوند. هر فکری را که وارد می‌شود به دقت مورد مشاهده قرار دهید،مخصوصا ببینید که آیا اون فکر از نوع افکار” قضاوت آمیز” یا “پیشگویی” است؟

سعی نکنید هر فکری را تجزیه و تحلیل کنید یا بر روی آن متمرکز شوید سعی نکنید تا بفهمید که آیا آن فکر درست است یا نه. با افکار قضاوت آمیز یا پیشگویی خود مبارزه نکنید، فقط آنها را نامگذاری کنین و به حال خود رها کنید ( احساس خشم من یا احساس غم و اندوه من) .

مهارتی که در نتیجه این تمرین کسب می‌کنید این است که به جای چسبیدن به افکارتان آنها را مشاهده ‌کنید.  به تماشای افکار و احساساتی که وارد اتاق سفید می‌شوند ادامه دهید آنها را نامگذاری و بعد رها کنید.

اکنون چیز دیگری به آن اضافه کنید: (آگاهی از آنچه که احساس می‌کنید). تصور کنید که هیجانتان( خشم، آزردگی، شرمندگی و هر چیزی که هست) همچون صدایی است که می‌توان آن را شنید هرچه هیجان شدید تر باشد صدای آن بلندتر به نظر می‌رسد هر چه شدت هیجان فروکش کند صدا آهسته تر می شود. سعی نکنید هیجانتان را تغییر داده یا جلوی آن را بگیرید فقط آن را نامگذاری کنید( احساس خشم من یا احساس غم و اندوه من) و به صدای آن گوش کنید که تشدید می یابد و در نهایت کم می‌شود. در هر جای موج یا طوفان هستید آن را بپذیرید.

این موج یا طوفان با آهنگ خاص خود حرکت می‌کند. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با آن همراه شوید و اجازه دهید شما را با خود ببرد اما به خاطر داشته باشید که در نهایت این هیجان فروکش می‌کند و موج خواهد نشست.  هر وقت افکار و احساسات دردناک شما را دچار مشکل کرد، از این تمرین اتاق سفید استفاده کنید. با افکار و احساسات خود همراه شوید تا موج بگذرد. کلید این کار مشاهده  افکار و احساسات خود بدون یکی شدن با آنها و درگیر شدن با آنهاست (و بدون تأثیر گذاشتن بر آنها).

سایر محصولات:

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.