آمادگی برای مادر شدن

آذر, 1394 بدون نظر آموزش, بارداری, زنان

سه ماهه اول

بلاتکلیفی: درهفته های اول، زن از بارداری خود مطمئن نیست و به دنبال نشانه ای از تغییرات بارداری در بدن خود است واکنش زنان به این وضعیت متفاوت است.

    تردید و دودلی: تقریبا تمامی زنان هنگامی که از بارداری خود مطمئن می شوند دچار تردید     می گردند. برخی از آنان زمان بارداری را مناسب نمی دانند، برخی فکر می کنند که آمادگی ندارند و یا نگران تغیراتی هستند که ممکن است در روابط آنها با همسر و فرزندانشان ایجاد شود.

    توجه به خود: در سه ماهه اول، توجه زن بیشتر به خودش است. واکنش زن باردار نشان می دهد که در بدن تغییری اتفاق افتاده ولی وجود جنین هنوز نامعلوم است. زن باردار می گوید :

((من باردارم))  به جای آن که بگوید ((من بچه دار می شوم)).

تغییرات جسمی و هورمونی ممکن سبب تغییرات خلق و خو، بی ثباتی احساسات و هیجانات گذرا شود. عصبانیت، خواب آلودگی یا خستگی شدید از تظاهرات این تغییرات است. ممکن است زن باردار بدون علت گریه کند و تحریک پذیر شود. این تغییرات موجب سردرگمی همسر می شود.

 

سه ماهه دوم

تغییرا ت جسمی: تغییراتی مانند بزرگ شدن پستان ها و رحم، افزایش وزن و از همه مهم ترحرکت جنین، به وجود جنین واقعیت می بخشد. زن باردار جنین را به صورت موجودی جدا ولی وابسته به خود احساس می کند. ممکن  است زن باردار بگوید ((من بچه دار می شوم)).

     توجه به جنین: در این زمان زن باردار حال عمومی بهتری دارد و به جنین بیشتر توجه  می کند. مایل است در مورد تغذیه و نحوه رشد و نمو جنین بداند.

     خودشیفتگی و درون گرایی: زن باردار به توانمندی خود در محافظت از جنین بسیار علاقمند است که گاهی به صورت خود شیفتگی بروز می کند. به خوراک و پوشاکش بیشتر ازگذشته اهمیت می دهد .

برخی از زنان باردار شاغل ممکن است نسبت به شغل خود یا وقایع روزمره بی علاقه شوند.

سه ماهه سوم

  آسیب پذیری: زن باردار در این زمان و مشخصا در ماه هفتم، احساس می کند آسیب پذیر است و ممکن است به بچه آسیب برسد یا از بین برود به همین دلیل از حضور در محیط های شلوغ خودداری می کند.
  افزایش وابستگی: اغلب زن باردار در هفته های آخر بارداری به همسر و خانواده احساس وابستگی بیشتری پیدا می کند. ممکن است مرتبا با محل کار همسرخود تماس بگیرد تا از در دسترس بودن وی مطمئن شود.
زن باردار خود را برای زایمان و مادر شدن آماده می کند و به محبت و توجه همسر خود بیشتر نیاز دارد. از خصوصیات بچه خود صحبت می کند و می گوید ((من دارم مادر می شوم)).

  نگرانی: معمولا زن باردار نگران است که اگر درد زایمان شروع شود، چه باید بکند. برای کاهش نگرانی بهتر است زن باردار در مورد ((همراه)) خود هنگام زایمان، یا فردی که در صورت نیاز باید از فرزند دیگرش مراقبت کند و مسائل دیگر برنامه ریزی کند.

زوجین باید بدانند که این واکنش های روانی، طبیعی است و به تدریج برطرف می شود. همچنین ممکن است این تغییرات در بارداری اول و بارداری های بعدی متفاوت باشد.              

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *