اهمیت آموزش مهارت های زنگی

مرداد, 1394 3 نظرات آموزش

از سال 1960 به بعد یعنی درست پس از فراغت از جنگ جهانی و بروز آثار روانی – اجتماعی جنگ ها، آموزش مهارت های زندگی براي افراد و خانواده ها براي مقابله با مشکلات آغاز شد. نخستین کشوري که به آموزش مهارت هاي زندگی اقدام کرد ایالات متحده و پس از آن کشور انگلستان بود. این کشورها و کشورهایی که به گروه آموزش دهندگان مهارت هاي زندگی پیوستند، چنان بر ضرورت فراگیر شدن این مهارت ها تأکید ورزیدند که ناچار سازمان بهداشت جهانی(WHO)  آموزش مهارت هاي زندگی را جزء طرح هاي آموزشی بنیادي خود قرار داد.

امروزه با وجود تغييرات فرهنگي و تغيير در شيوه هاي زندگي، بسياري از افراد در رويارويي با مسايل زندگي فاقد توانايي هاي اساسي و لازم هستند و همين امر آن ها را در مواجه با مسايل و مشكلات زندگي روزمره آسيب پذير نموده است.

بنابراين افراد براي مقابله سازگارانه با موقعيت هاي متفاوت و كشمكش هاي زندگي به كاركردهايي نياز دارند. سازمان بهداشت جهاني به همين دليل اخيرا آموزش مهارت هاي زندگي را براي سازگار كردن بهتر و موثرتر افراد با چالش ها و مسايل زندگي به شدت مورد توجه نظام هاي تعليم و تربيت در سراسر دنيا قرار داده است.

مداخلات لازم براي مقابله  با نارضایتی حاصل از گذر از سنت به مدرنیته و پیشگیري از آسیب هاي اجتماعی، در  سه سطح در نظر گرفته شده است. پیشگیري سطح اول در سطح جامعه عمل می نماید و شامل آموزش مهارت هاي زندگی براي افراد جامعه است. پیشگیري سطح دوم شامل تشخیص زودرس آسیب هاي اجتماعی همراه با اقدامات هماهنگ اجتماعی می باشد. پیشگیري سطح سوم در پی جلوگیري از شدت یافتن آسیب هاي اجتماعی و کاستن از تنش هاي آن در خانواده و جامعه فعالیت می نماید. پیشگیري سطح اول که شامل آموزش مهارت هاي زندگی است، از اهمیت خاصی برخوردار است. اين آموزش ها شامل اطلاعاتي در خصوص كاركرد بهتر نهاد خانواده، چگونگي ارتباطات ميان فردي (فاميلي و اجتماعي)، رشد جنبه هاي جسماني – رواني و فكري افراد، روان شناسي رفتارهاي جنسي و زناشويي، شناخت عوامل موثر در پايداري ازدواج، مديريت زمان، مديريت هزينه و درآمد در زندگي خانوادگي و اهميت و ارزش آموزش والدين مي باشد.

مهارت هاي زندگي مجموعه اي از توانايي هاي رواني هستند كه زمينه را  براي رفتار مثبت و سازگار فراهم کرده و به ما کمک می کنند تا در موقعیت هاي مختلف، عاقلانه و صحیح رفتار کنیم، به طوري که آرامش داشته باشیم، لذت ببریم و درعین حال با دیگران ارتباط مفیدي برقرار کنیم؛ و بدون توسل به خشونت و یا خودخوري بتوانیم مسایل پیش آمده را حل نمائیم و سرانجام ضمن کسب موفقیت در زندگی، احساس شادمانی داشته باشیم. این مهارت ها فرد را قادر مي سازند تا مسئوليت هاي اجتماعي خود را بپذيرد و بدون صدمه زدن به خود و ديگران، با نیازها و خواسته ها، انتظارات و چالش هاي زندگی و مشکلات روزانه به شکل مؤثري برخورد كند. درواقع، توانایی ها، دانش ها، نگرش ها و رفتارهایی اند که براي موفقيت و احساس شادماني در زندگي روزمره مورد نياز است و آموخته می شود.

هدف از این برنامه کمک به افراد براي شناخت هر چه بهتر خود، برقراري روابط بین فردي مناسب و موثر، کنترل هیجانات، مدیریت شرایط تنش زا و حل کردن هر چه بهتر مسایل و مشکلات است.

و انسان را قادر می سازد تا با موقعیت هاي زندگی سازگاري یابند و به آن ها تسلط داشته باشند. از طریق رشد این مهارت ها افراد یاد می گیرند تا به راحتی با دیگران زندگی کنند، احساس خود را با امنیت خاطر بیان کنند و زندگی را دوست داشته باشند. آموزش این مهارت ها در زوجين علاوه بر تأثير آن بر بهبود کيفيت روابط، نقش عمده اي در ارتقاء بهداشت روان و سلامت عمومي، کاهش استرس خانوادگي، افزايش پذيرش اجتماعي ايشان و حتي جلوگيري از خودکشي ايفا مي کند. یکی از موثرترین برنامه هایی که به افراد کمک می کند تا زندگی بهتر و سالم تري داشته باشند، می باشد

مهارت هاي زندگي به زوج ها كمك مي كند تا فنون ارتباطي صحيح و درك متقابل خود را افزايش دهند. يادگيري مهارت هاي زندگي راهبردي براي ارتقاي سازگاري فرد با خود، با ديگران و با محيطي است كه در آن زندگي مي كند. اين مهارت ها به افراد مي آموزد كه در طول زندگي به ويژه در موقعيت هاي پرخطر چگونه عاقلانه و صحيح رفتار كنند.

بسیاري از طلاق ها به این دلیل رخ می دهد که زوجین مهارت هاي لازم را براي زندگی زناشویی ندارند. میزان طلاق در غرب و جوامع مدرن بخصوص آمریکا رو به افزایش است به گونه اي که 52٪  از ازدواج ها به طلاق ختم می شوند.

نتايج پژوهش ها نشان مي دهد كه نداشتن اين مهارت ها سبب مي گردد، فرد در برابر فشارهاي رواني به رفتارهاي غيرمؤثر و ناسازگارانه روي آورد. بسياري از اين گونه مشكلات به صورت پنهانی در بستر خانواده ادامه مي يابند. در چنين خانواده هايي زوج ها از رضايتمندي برخوردار نيستند، و ممكن است مشكلات رواني – فيزيولوژيكي، اختلالات عاطفي، اختلالات اضطرابي و… رخ دهد. طبيعتا آسيب هاي اجتماعي همچون اعتياد، بزهكاري، روسپيگري و … نيز به صورت مستقيم و غير مستقيم با اين مسايل ارتباط پيدا مي كنند زيرا عدم رضايتمندي خانوادگي و درماندگي ناشي از استرس هاي زندگي زناشويي، ضمن اينكه زن و شوهر را در معرض اينگونه آسيب ها قرار مي دهد، محيط ناامن را نيز به وجود مي آورد كه در آن زمينه لازم براي رشد مناسب فرزندان فراهم نيست.

 

 

مهارت هاي اصلي و پايه اي لازم براي زندگي عبارتند از:

1- مهارت خودآگاهي

2- مهارت جرأت مندی

3- مهارت برقراري روابط بین فردی و  ارتباط موثر

4- مهارت همدلي

5- مهارت تصميم گيري

6- مهارت حل مساله

7- مهارت تفكر انتقادي

8- مهارت تفكر خلاق

9- مهارت مدیریت هیجان

10- مهارت مدیریت استرس

سایر محصولات:

 

برچسب ها
3 نظرات
 1. کاربر سایت

  کاربر سایت

  لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

  پاسخ
  1. کاربر سایت

   لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

   پاسخ
   1. کاربر سایت

    کاربر سایت

    لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

    پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.